Golf Sudbury
Sudbury's Most Complete Local Sports Coverage
SudburySports.com
Greater Sudbury Lacrosse Association
 
  In-Season | Off-Season
Home
High School Sports
Soccer
Basketball
Volleyball
Football
Baseball/SloPitch/Softball
Track & Field/Road Racing
Swimming
Gymnastics
Golf
Tennis/Squash/Badminton
Hockey
Lacrosse
Boxing/Judo/Wrestling/Martial Arts
Elementary School Sports
Cycling
ParaSports - Special Olympics
Laurentian/Cambrian/Boreal Sports
Equestrian Events
This Week in Sports
Misc.
Announcements (tryouts/tournaments/registration)
Joe MacDonald Youth Football League
Eddies Restaurant
Tuesday, May. 21, 2019
Sudburnia soccer nears mid-season mark
2013-07-08
by Randy Pascal

The Sudburnia Soccer Club is rapidly nearing the midway point of the 2013 season, with plenty of games already in the books. Following are results as submitted for the final few weeks of June:

U5 Mixed
Subway 4 (Maximilian Wichoski-2, Masa Innis-2)
Rematech Technologies 0

U6 Mixed
Lowe’s 2 (Grant Booth, Matthew Tripodi)
Labrecque Technologies 2 (Brody Gervais, Quinn Mazzuchin)

Cecchetto & Sons 11 (Nicholas Bodnar, Liam Brouilette, Marco Cecchetto, Serenity Couillard, Kai D’Amour, Shelby Jones, Cameron MacDonald, Loie Malvaso, Ashley Meek, Nathan Miglioranza, Quin Sutton)
Topper’s Pizza 5

Northern Sports Photography 1
Swiss Chalet 0

U7 Mixed
Laurentian Trophies 3 (Sylas Asare-Corbiere-3)
WalMart Super Center South End 9 (Zach Champagne-4, Chad Tullio-5)

Plumbing Warehouse 2 (Nikhel Aulakh-2)
Ontario Power Generation 7 (Zacharia Munoz-5, Liam Binks-2)

Plumbing Warehouse 4 (Matteo Signoretti, Michael Tripodi, Andrew Zuliani-2)
WalMart Super Center South End 3 (Alex Prevost, Chase Taylor, Chad Tullio)

Laurentian Trophies 11 (Sylas Asare-Corbiere-5, Cam Laronde-7)
Plumbing Warehouse 5 (Michael Tripodi-2, Andrew Zulini-2)

Ontario Power Generation 8
Northern Sports Photography 2

WalMart Supercenter South End 0
Lowe’s 6 (Zakary Constantin-Pilon, Sean Corrigan-4, Sara McKee, Alexander Sawchuk-2)

U8 Girls
Subway 1 (Ava Lamothe)
East Side Mario’s South 6 (Emily Costigan, Alex Hanson-2, Amelia Bradley-2, Allison Keturi)

Subway 0
East Side Mario’s North 6 (Emily Walsh-3, Trista Thompson-3)

Subway 0
East Side Mario’s North 2 (Marry Tarini, Emily Walsh)

U8 Mixed
East Side Mario’s South 2 (Maliq Olanrewaju)
LP Vending 1 (Jack Clausen)

East Side Mario’s North 4 (Rowan Condratto-2, Nick McGee-2)
East Side Mario’s South 4

Tutor Doctor 7 (Matteo Basso-2, Jay Baxter-Brown, Denis Humme-2, Zachary Johnson-3, William MacDoanld, Alexander Philips-3)
Kelly’s Hair Care 1 (Logan MacIntyre)

LP Vending 9 (Jack Clausen, Michael Nazaruk, Colton Ricard, Bradford Scarpellini-3, Matthew Bodnar-3)
East Side Mario’s North 3 (Rowen Condratto, Nicholas McGee, Trevor Meek)

U10 Girls
Dr. Archambault’s Dynamos 0
East Side Mario’s North 3 (R. Chartier, R. Mcneily, K. Thompson)

East Side Mario’s North 1 (R. McNeilly)
East Side Mario’s South 1 (S. Vaic)

Lowe’s 4 (Izzy Maki-3, Alannah Valileo)
Dr. Archambault’s Dynamo’s 2 (Annyka Desjardins)

East Side Mario’s North 6 (K. Croteau, S. Gauvreau, R. Chartier-2, M. Roberts, K. Thompson-4)
Dr. Archambault’s Dynamos 0

U10 Mixed
East Side Mario’s North 2
East Side Mario’s South 7

East Side Mario’s 5 (Luke Max-4)
Impact 6 (Aiden Frappier-2, Evan Leduc-3, Benjamin Salo)

Impact 2 (Aiden Frappier, Devon Rowley)
East Side Mario’s North 1 (Aiden Deng)

East Side Mario’s South 1 (Matthew K)
East Side Mario’s 1 (B. Doucette)

East Side Mario’s North 1 (Dianne William)
East Side Mario’s South 7 (Matthew Krozeniecki-3, Abigail Lanteigne, Musbuage Olanrewaju-4)

East Side Mario’s 8 (Ben Doucette-4, Max Luke-2, Ethan Westra, William McIntyre)
Ontario Power Generation 3 (Takeo Hibi, Tavyn Bluff-Trudeau, Eric Valiquette)

East Side Mario’s South 3 (Matthew Krozeniecki-2)
Impact 1 (Evan Leduc)

U12 Girls
Caruso Club 5 (Madison Thibault, Kezia Capasso-4)
Vrab’s YIG 2 (Kaitlyn Falvo, Julia Kucyk)

Lion’s Club of Sudbury 4 (Ashley Garic, Katrina Mercier, Bailey Godin, Samantha Micelotta)
Vrab’s YIG 6 (Kaitlyn Falvo, Mackenzie Gauvreau, Guilia Wilson-2, Julia Kucyk-2)

Panhellenic 3 (Deirdra Egan, Rebecca Slywchuk-2)
Caruso Club 3 (K. Capasso)

Panhellenic 8 (Taylor Johnson, Kaylynn Payette, Julia Burns, Katie Elsner, Erin Gaffney-3)
Vrab’s YIG 2 (Kailtyn Falvo, Jamie Smith)

Lion’s Club of Sudbury 1 (Bailey Gaudin)
Caruso Club 5 (K. Capasso-3, V. Dynes, M. Noche)

Panhellenic 3 (Julia Burns, Kaylynn McIntyre)
Caruso Club 0

U12 Mixed
Xcaliber Trophies 7 (Jonah Sacchetto, McArthur Costigan-2, Kai McDonald-4)
Swiss Chalet 1 (Justin Hartman)

Whitecaps 0
Galaxy 6 (Eric, Will Maki, Abby Frick, Ethan Hudge, Zachary Pilon, Mary Belanger-3)

Xcaliber Trophies 1 (Jacob Bartolucci)
Galaxy 5 (Matty Belanger, Kieran Elan, Ben Stewart, Ethan Struk)

Whitecaps 0
Swiss Chalet 6 (Brady Hembruff, Kaiden Belanger-Kirkey-2)

Swiss Chalet 2 (Giovanni Mastroianni-2)
Galaxy 7 (Matty Belanger-2, Zack Pilon, Brett Stewart, Eric Struk-3)

Whitecaps 5 (Nikolas Donato, Alex Lubian, Justin Lubian, Mathieu Michel-2)
Xcaliber Trophies 7 (Noah Caccin, Mac Costigan-4, Shrisha Srinivasa, Jacob Bartolucci)

U14 Girls
End of the Roll 4 (Hannah Smith, Kylii Boivin-Pajala-3)
Coca-Cola Refreshments 3 (Mercedies Lavallee, Sammi Whitehead-2)

Impact 7 (Aaliyah Canard-2, Katie Keenan-2, Brooke Whitteker-3)
Galaxy 1 (Alyssa Scott)

End of the Roll 1 (Megan Potvin)
Impact 4 (Aaliyah Canard, Sarah Maki, Brooke Whitteker)

Galaxy 0
Coca-Cola Refreshments 0

End of the Roll 8 (Lauren Beaudry, Kylli Boivin-Pajala-4, Riley Ransom, Hannah Smith, Tori Vance)
Coca-Cola Refreshments 5 (Talia Egan-2, Marissa Serre, Kesha Walters)

Galaxy 3 (Desiree Lafrance, Alyssa Scott-2)
Impact 3 (Aaliyah Canard, Katie Keenan, Sarah Maki)

U14 Mixed
Impact 4 (Braxton Terry-2, Jake Lebeau, Parker Case)
Apex Business Machine 6 (Oliver Ecclestone-3, Nathan Pyke-2, Papa Sakyi)

Impact 9 (Trent Gervais-3, Braxton Terry-3, Jack Wisniewski-3)
Lion’s Club of Sudbury 4 (Benjamin Runciman, Nathan Scully-3)

Whitecaps 2
Impact 1

Lion’s Club of Sudbury 3 (Nathan Scully, Bailey St.Amand-2)
Apex Business Machines 2 (Christian Kapongo, Ryan Vanderplum)

U18 Girls
Whitecaps 5 (Mira Battaion-2, Pascale Lavergne-Giroux-3)
Impact 1

Panhellenic 3 (Julia Cerilli, Noelle Dynes-2)
Whitecaps 7 (Emily Booth, Alessandra Mayone, Pascale Lavergne-Giroux-4, Claire Romani)

Lion’s Club of Sudbury 6 (Ilena Buju, Mae Dawson, Lindsey Hodgins-2, Emma Tomini, Alex Tonelli)
Panhellenic 3 (Ashley Stefanyshyn-3)

Hreljac C.A. 3 (Emily Hreljac, Willow Mullin, Taylor Portelance)
Impact 6 (Danika Falvo-3, Caitlin Fournier-2, Kassandra Merits)

Hreljac C.A. 7 (Talia Dimarco-2, Emily Hreljac-3, Kasandra Lauzon-2, Karyne Valiquette)
Impact 1 (Danika Falvo)

Lion’s Club of Sudbury 1 (A. Digiacomontonio)
Whitecaps 3 (Mira Battaion, Pascale Lavergne-Giroux-2)

Panhellenic 1 (Ashley Stefanyshyn)
Impact 0

U18 Mixed
Sudbury Credit Union 5 (Andrew Graham-4, Danika Lefrancois)
Impact 1 (Dillan Kmit)

Galaxy 1 (Jonah Harris)
Sudbury Credit Union 4 (Andrew Graham-2, Liam Pyott, William Wylie)

Lasalle Cougars 3 (Joel Crepeau, Michael Mooney, Keifer Skilliter)
Impact 1 (Dillan Kmit)

Nickel Acme Printers 1
Galaxy 0

Lasalle Cougars 1 (Joel Crepeau)
Impact 5 (Nicholas Mercier, Jordan Rossi-2, Josh Vaillancourt-2)

Galaxy 1 (Alexander Monette)
Impact 4 (Nicholas Mercier, Dillan Kmit, Jordan Rossi-2)

Nickel Acme Printers 2 (Alex D’Orazio-2)
Sudbury Credit Union 3 (Matt Bertuzzi, William Wylie, Jonathan Zanini)

SRWC LLP
About Us | Contact Us | Advertising | Legal
© 2003 SudburySports.com. Design by Adélie Solutions